Włącznik krzyżowy - jak oświetlić klatkę schodową

Włącznik krzyżowy - jak oświetlić klatkę schodową

Oświetlenie klatki schodowej jest definitywnie tematem, którego nie należy bagatelizować.

Słabe światło, śliska za sprawą psa sąsiadki nawierzchnia oraz dokuczające przy wieczornym powrocie z pracy znużenie – idealne zestawienie do zaistnienia potencjalnego wypadku, który może okazać się katastrofalnym w skutkach.

Najzwyklejsze łączniki jednobiegunowe mogą odnaleźć zastosowanie przy czynności włączania oraz wyłączania światła w określonym pomieszczeniu, np. w łazience, garderobie, kuchni, salonie, pokoju dziennym itp.
Raz na jakiś czas używa się łączników dwubiegunowych bądź świecznikowych, które pozwalają na niezależne załączenie dwóch źródeł światła, np. żarówki w lampie. W obydwóch przypadkach operacje załączania oraz wyłączania odbywają się w jednym miejscu. Co jednak, jeżeli zajdzie potrzeba stworzenia instalacji, w której owe operacje odbywać się będą z kilku dostępnych miejsc?

Instalacja włączników krzyżowych, które stanowią uzupełnienie dla włączników schodowych staje się niezbędna w przypadku, gdy pragnie się mieć możliwość sterowania oświetleniem z 3 miejsc i więcej.
Przykładowo – instalacja, która umożliwia włączanie oraz wyłączanie światła w miejscach A, B oraz C, będzie musiała składać się z dwóch włączników schodowych oraz włącznika krzyżowego, który wpięty zostanie pomiędzy dwa schodowe. Jeżeli instalacja składać się będzie z czterech punktów kontrolnych oświetlenia, to potrzebne nam będą dwa włączniki schodowe plus dwa krzyżowe. Instalacja, która składa się z pięciu punktów kontrolnych, wymagać będzie dwóch włączników schodowych oraz trzech krzyżowych itd.

Włącznik krzyżowy winien zatem zostać uznanym za obiekt, który w znaczny sposób przyczynia się do ludzkiego komfortu oraz bezpieczeństwa. Jest to jeden z wielu drobnych przedmiotów, których na co dzień nie zauważamy, mimo iż tak kolosalnie wpływają na jakość naszej egzystencji

Ostatnie opinie internautów: (0)
Zostaw swoją Opinię
Ocena ogólna:

podobne firmy

Ocena: 5/5 (1 opinia)
Ocena: 5/5 (1 opinia)
Ocena: 5/5 (1 opinia)
Ocena: 5/5 (2 opinie)
Bądź pierwszy
i oceń teraz!
Ocena: 5/5 (2 opinie)

Kuchnia w większości domów jest miejscem,...
W sypialni śpimy, regenerujemy swoje siły oraz z...
Jeżeli kupujemy nowe meble szczególną uwa...
Praktyczną komodę narożną można zakupić samo...
Dla tych, którzy nie maja czasu lub koncepc...
Urządzając wnętrze kuchni warto zastanowić si...