Jakie są rodzaje drewna klejonego?

Jakie są rodzaje drewna klejonego?

Drewno klejone to materiał, który często występuje również pod nazwą "klejonka". Odpowiednio wyprodukowana klejonka np. klejonka sosnowa jest materiałem o ponadprzeciętnej trwałości oraz wytrzymałości, dzięki czemu jest chętnie wykorzystywana m.in. w budownictwie. Drewno klejone powstaje, jak sama nazwa wskazuje, podczas sklejania ze sobą cienkich warstw desek wykonanych z wysokiej jakości surowca — najczęściej trwałej, elastycznej i solidnej sosny. Zaletą drewna klejonego jest możliwość tworzenia z niego dowolnych form — nawet łuków, ponieważ materiał wyróżnia się wysoką plastycznością. Z drewna klejonego powstają również niezwykle trwałe konstrukcje — klejonkę można swobodnie dopasować do konkretnych wymagań.

Jak wygląda produkcja klejonki?
Niezwykle ważne w produkcji klejonki jest odpowiednie przygotowanie drewna w specjalnych suszarniach — drewno powinno charakteryzować się odpowiednim stopniem wilgotności. Wilgotność lameli powinna być jednorodna na wszystkich przekrojach, dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie drewna, które następnie jest strugane do odpowiedniej grubości i według obowiązujących norm. Następnym krokiem w produkcji klejonki jest usunięcie wszystkich wad i oczyszczenie desek. Na deski nakładany jest klej i są one ze sobą odpowiednio łączone i ściskane, aż do całkowitego wyschnięcia kleju.

Zalety drewna klejonego
Producent drewna klejonego Richd. Anders zwraca uwagę na wiele zalet zastosowanie takiego rozwiązania. Drewno klejone jest materiałem o dużej trwałości, a dodatkowo dzięki zastosowaniu odpowiednich mas klejowych charakteryzuje się zwiększoną odpornością na wodę i inne niesprzyjające warunki atmosferyczne. Klejonka ze względu na swoje właściwości może być wykorzystywana nie tylko w budowie obiektów sportowych, ale również basenów. Drewno klejone jest niezwykle łatwe w obróbce, dzięki czemu bez większych problemów można je obrabiać nawet zwykłymi narzędziami ręcznymi.

Ostatnie opinie internautów: (0)

podobne firmy

Bądź pierwszy
i oceń teraz!
Bądź pierwszy
i oceń teraz!
Ocena: 5/5 (1 opinia)
Bądź pierwszy
i oceń teraz!
Bądź pierwszy
i oceń teraz!

Jeżeli kupujemy nowe meble szczególną uwa...
W ofercie naszego sklepu znajdą Państwo lustra w...
Wiele osób w pozycji siedzącej spędza zna...
Płyta MDF to wysokiej jakości materiał wytw&oac...
Funkcjonalne połączenia stosowane w wielu aranż...